Sekcja Tenisa

tenis_fanpage

Od roku 1956 działa w Klubie Sportowym „Nadwiślan” Kraków sekcja tenisa ziemnego. Jej zalążkiem było założone w 1953 roku startowskie koło sportowe przy Spółdzielni Rymarzy.

Jej organizatorem i wieloletnim działaczem był podobnie jak w bilardzie Witold Horain. Era sukcesów tenisistów Nadwiślanu rozpoczęła się w roku 1964, kiedy zespół nasz awansował do I ligi Barbara Draczowa, Elżbieta Rogowska, Ewa Lanenfeld, Adam Nowak, Mieczysław Kubaty to były gwiazdy tamtych lat. W 1980 roku Nadwiślanzyciężył bezapelacyjnie w punktacji Polskiego Związku Tenisowego za wszystkie kategorie wiekowe. W innych plasował się w pierwszej trójce. Byliśmy w kraju tenisową potęgą.

Dwa razy zespoły Nadwiślanu prowadzone przez trenera Adama Nowaka sięgnęły po tytuły drużynowych mistrzów Polski:

  • seniorzy w 1982 roku grając w składzie: Katarzyna Ślęczek, Monika Lech, Witold Meres, Wojciech Wojciechowski, Zbigniew Górszczak, Robert Radwański, Maciej Moszczak,
  • juniorzy dwa lata wcześniej- w 1980 roku w składzie: K. Ślęczek, M/ Lech, M. Ziółkowska, R. Radwański, K. Krupa, J. Ślusarz, L. Jurczak, M. Bednarski.

Inne zespołowe osiągnięcia to: złoty medal VI Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Bydgoszczy, 4 brązowe medale seniorów, srebrny i brązowy juniorów w drużynowych MP

2

Długa jest lista indywidualnych sukcesów zawodników naszego Klubu. Królują na niej oczywiście Witold Meres- mistrz kraju w grze pojedynczej seniorów (1978 r.) zdobywca złotych medali w grze mieszanej (1980 r.) i grze podwójnej (1981, 1982 r.) oraz Katarzyna Strączy, kilkakrotna mistrzyni Polski w kategorii juniorów, wicemistrzyni seniorek w 1997 roku w grze pojedynczej, mistrzyni Polski w 1997 r. w deblu oraz mistrzyni Polski seniorów w 1998 r. „Srebro” przypadło: trzy razy W. Meresowi oraz A. Nowakowi i M. Kubatemu w 1966 roku w grze podwójnej.

W 1967 -1968 Witold Meres był Mistrzem Polski juniorów w grze pojedynczej i mieszanej. Powtórzył ten sukces Zbigniew Górszczak w 1973 roku, triumfując w singlu i deblu. Na najwyższym podium stanęli również: M. Zoga, K. Ślęczek, M. Lech, K. Czopek, R. Radwański,          Najmłodsi tenisiści Nadwiślanu sięgnęli również po 11 medali srebrnych i 4 brązowe w różnych konkurencjach. Jeśli do tego wszystkiego dodać zwycięstwa w dziesiątkach turniejów krajowych i zagranicznych, mistrzostwach Krakowa i zrzeszenia „START”- udział w występach na kortach całej Europy, Indii, USA, Ameryki Południowej i Środkowej, to trzeba się zgodzić z opinią, że Nadwiślan to tenisowa potęga.

1

Budowali ją szkoleniowcy: Stanisław Wayda, Adam Nowak, Barbara Draczowa, Józef Szyłkiewicz, Tadeusz Kaszyński, Janusz Stupnicki, Bogdan Pajor.

Współtwórcą tych osiągnięć był wieloletni Kierownik Sekcji i Wiceprezes Klubu Julian Dracz.

Okres ostatniego pięciolecia to pasmo wspaniałych sukcesów naszych zawodniczek sióstr Agnieszki i Urszuli Radwańskich, okres największych sukcesów polskiego tenisa na arenie międzynarodowej.

4

Po raz pierwszy w historii Wimbledonu siostry wygrywały turniej w singlowej konkurencji juniorek.

Urszula Radwańska jest pierwszą Polką którą ITF uhonorował tytułem mistrzyni świata w kategorii juniorek.

Agnieszka to czołowa tenisistka świata, klasyfikowana w 2008 roku na 8 miejscu w rankingu światowym. Jest kolejną naszą Olimpijką, uczestniczyła w Olimpiadzie Pekin 2008. Osiągnięcie tak wspaniałych wyników możliwe było dzięki uzyskaniu przez Siostry w roku 2005 statusu zawodowego i udziału ich w licznych turniejach tenisa zawodowego.
Urszula i Agnieszka obaliły mit, że w Polsce nie ma szans i warunków na profesjonalne szkolenie.

3

Od wielu lat podstawową formę szkolenia tenisowego w Klubie są „szkółki tenisowe”. Corocznie w zajęciach uczestniczy kilkadziesiąt osób.

Od października 2015 roku Klub Sportowy Nadwiślan Kraków posiada halę pneumatyczną (balon) na dwa korty, dzięki czemu szkolenia tenisowe mogą odbywać się przez cały rok na terenie klubu.